Tu dowiesz się:

Co to są DNI NIEPŁODNE.
Kiedy masz dni niepłodne.
Ile trwają dni niepłodne.
Kiedy masz dni niepłodne.
Jak rozpoznać dni niepłodne.

Dni niepłodne - co to?

Dni Niepłodne jak sama nazwa wskazuje jest to okres w cyklu miesiączkowym kobiety, w którym kobieta nie ma możliwości zajść w ciążę. W każdym cyklu kobiety występuje 14 dni niepłodnych. Wyznaczenie dni niepłodnych jest dość łatwym procesem gdy kobieta ma regularne cykle miesiączkowe. W przypadku nieregularnych cykli miesiączkowych konieczna jest minimum 6 miesięczna obserwacja cykli by wyznaczyć okres rozpoczęcia dni niepłodnych.
Czytaj więcej

Ile trwają dni niepłodne?

Dni Niepłodne trwają zawsze 14 dni w każdym cyklu kobiety niezależnie od czasu trwania cyklu.

Kiedy mam dni niepłodne?

Dni Niepłodne, a dokładniej początek ich wystąpienia przypada na 14 dzień przed końcem pełnego cyklu, a więc na 14 dni przed pojawieniem się następnej miesiączki. Okres niepłodny trwa od tego dnia do końca cyklu, czyli do momentu pojawienia się miesiączki. Od pierwszego dnia nowej miesiączki zaczyna się nowy cykl i liczenie rozpoczynamy od początku. Ustalenie dni niepłodnych, a dokładniej ich rozpoczęcie zależy od długości trwania cyklu miesiączkowego. Poniższa tabelka przedstawia wykaz dni niepłodnych w zależności od długości cyklu. Jest też tam wliczony jeden dzień tolerancji wystąpienia opóźnionej owulacji, dlatego według tabelki otrzymamy 12 dni niepłodnych w całym cyklu. Czyli dla cyklu 28 dniowego dni niepłodne rozpoczynają się od 17 dnia cyklu włącznie i trwają nieprzerwanie do 28 dnia cyklu czyli do ostatniego dnia cyklu. Dzień ostatni cyklu jest pierwszym dniem przed miesiączką.
Długość cyklu miesięcznego (dni) Dni niepłodne (Ilość dni włącznie)
25 14-25 dzień cyklu
26 15-26 dzień cyklu
27 16-27 dzień cyklu
28 17-28 dzień cyklu
29 18-29 dzień cyklu
30 19-30 dzień cyklu
31 20-31 dzień cyklu
32 21-32 dzień cyklu
33 22-33 dzień cyklu
34 23-34 dzień cyklu
35 24-35 dzień cyklu
36 25-36 dzień cyklu
37 26-37 dzień cyklu
38 27-38 dzień cyklu

Jak rozpoznać dni niepłodne?

Jak widać przy nieregularnych cyklach miesiączkowych wyznaczenie bezpiecznego przedziału dni niepłodnych jest bardzo kłopotliwe. Przy cyklach miesiączkowych nieregularnych np. trwających minimalnie 25 dni a maksymalnie 38 dni nieistnieje nawet jeden dzień niepłodny, choć bezpieczniej jest przyjąć w tym przypadku dzień 27 cyklu jako pierwszy niepłodny dzień w cyklu miesiączkowym, w tym wypadku ryzykujemy jedynie nadejście miesiączki. Dni niepłodne podobnie jak dni płodne nie charakteryzują się bardzo widocznymi zmianami w ciele kobiety, choć doradzam w tym przypadku obserwację minimum 6 cykli miesiączkowych w celu wyznaczenia minimalnej i maksymalnej długości cyklu oraz obserwację śluzu szyjkowego, który przy braku chorób dróg rodnych powinien niewystępować w okresie dni niepłodnych, szyjka macicy powinna być twarda i zamknięta.Czytaj więcej. Kobieta w okresie dni niepłodnych powinna mieć gorszy nastrój i niemieć ochoty na seks. W przypadku nieregularnych cykli bardzo przydatne jest wyczulenie się na zespół napięcia przedmiesiączkowego, które jest bardzo dobrym sygnałem na pewność występowania w tych momencie dni niepłodnych u kobiety.